Inne Polska Przygotowania Trekking

Wycieczka na Wydmę Czołpińską

Ruchome wydmy

Kilka dni temu, w piękny słoneczny dzień zrobiliśmy sobie wycieczkę do Słowińskiego Parku Narodowego. Park ten utworzony został w 1967 roku, by chronić unikatowe na skalę europejską, ruchome wydmy.

W okolicach Czołpina, podobnie jak w innych wydmach ruchomych, w piasku nadmorskim występuje stosunkowo dużo drobnych ziaren, które są zwiewane ze szczytu wydm. Dodatkowo, ze względu na bardzo ubogą szatę roślinną, przesypywany piasek nie napotyka typowej bariery, jaką stanowią korzenie i pędy traw i krzewów. To powoduje stopniowe przemieszczanie szczytów wydm zgodnie z kierunkiem dominujących wiatrów. Ruch wydm ustaje dopiero w momencie pojawienia się na nich roślin, które je utwierdzają.

Wydma Czołpińska
Wydma Czołpińska
Wydma Czołpińska

Wydma Czołpińska

Wydma Czołpińska, którą odwiedziliśmy, znajduje się zaledwie 38 kilometrów od Ustki. Możemy tam poczuć klimat prawdziwej pustyni. Udając się wzdłuż szlaku, przechodzimy przez kilka różnorodnych ekosystemów parku. Od lasu, przez totalnie pozbawione roślinności wydmy, po część białą wydmy, czyli porośniętą wysokimi trawami odpornymi na zasypywanie.

Ruchome wydmy przesuwają się w głąb lądu nawet do 10 metrów rocznie, zasypując lasy i łąki, które napotkają na swojej drodze.

Tworzy to niesamowity widok. Na styku wydmy i lasu znajdziemy drzewa, które poprzez zasypanie piaskiem, powoli obumierają. Ten kontrast między czystym białym piaskiem, a bujną zielenią lasu i bagien jest wręcz niewiarygodny. Szlak ze szczytu Wydmy Czołpińskiej wiedzie ku jednej z najpiękniejszych plaż Bałtyku. Jest ona szeroka, piasek jest złocisty, a zejście do morza bardzo łagodne. Tego dnia mieliśmy sporo szczęścia, gdyż na plaży nie było praktycznie żywej duszy. W nagrodę zrobiliśmy sobie mały piknik na plaży i odpoczęliśmy podziwiając krajobraz oraz wsłuchując się w szum fal.

Latarnia Czołpino

Wydma Czołpińska - latarnia morska Czołpino

Po krótkim odpoczynku i przejściu kolejnego półtora kilometra wśród dziko rosnącego lasu, doszliśmy do Latarni Czołpino. Wybudowano ją w XIX wieku na najwyższej okolicznej wydmie, jednak w odległości aż około tysiąca metrów od brzegu. Uwzględniając jej położenie pomiędzy miejscowościami Łeba i Rowy oraz stosunkowo duże odsunięcie od morza, jest to najbardziej oddalona od skupisk ludzkich tego rodzaju budowla w Polsce. Sama wieża latarni ma wysokość 25 metrów i jest zbudowana z czerwonej cegły. U jej podnóża znajdują się zabudowania Domu Latarnika.

  • Wysokość latarni: 25,2 m
  • Wysokość światła: 75 m n.p.m.
  • Zasięg światła: 18 Mm
  • Charakterystyka światła: P (2) (8s)
  • Położenie: 54o 43′ 07″ N 017o 14′ 45″ E

Po zwiedzeniu latarni, ponownie przez wydmy i las, wróciliśmy do Czołpina Leśnego, gdzie znajduje się najbliższy dogodny parking.

Może Ci się także spodobać...

Brak komentarzy

Napisz komentarz