Film Przygotowania Remont

No to plum – wodowanie OSHEE

Tygodnie i miesiące na slipie w stoczni w Darłowie dłużyły się niemiłosiernie. Jednak wodowanie OSHEE z każdym dniem było coraz bliżej. Na takie chwile warto było czekać!

Maszty na szczęście były…

Wspominając remont OSHEE, czasem mam wrażenie, że nie raz mieliśmy całą furę szczęścia. Przy okazji stawiania masztów przed oczami miałem historię związaną z ich zdejmowaniem.

Szczęściu trzeba umieć pomóc…

Otóż kilka miesięcy temu nadszedł dzień, w którym stocznia postanowiła zdjąć maszty do przeglądu. Siedząc i dłubiąc coś pod pokładem, usłyszałem tupanie po pokładzie. Rozmowy i obijanie się kluczy o podwięzi wantowe nie od razu wyrwało mnie na zewnątrz. Po kilku minutach coś jednak mnie tknęło i postanowiłem sprawdzić jak idzie zdejmowanie masztów. Wychodzę i patrzę – patrzę i oczom nie wierzę. Okazuje się, że ekipa z zapałem odkręca wanty od podwięzi, a dźwigu wokół nie ma. Należy dodać, że maszty stoją oparte piętą o pokład i nie są wpuszczane przezeń ani centymetra.  Od zwalenia się bezanmasztu z łoskotem na plac stoczniowy dzieliła mnie pewnie minuta…

No ale miało być nie o tym. Maszty stanęły na swoim miejscu właściwie bez problemów, za za chwilkę miało się odbyć…

Wodowanie OSHEE

Wiele dni upłynęło nam na łażeniu po chybotliwych schodkach do jachtu. Wiele ton żelastwa wniosłem i wyniosłem po nich. Wiele razy na tych diabelnie śliskich zimą schodkach mój piszczel odnalazł rant kolejnego, a moje portki rozpruły się przy kolejnym przekraczaniu relingu. Teraz jednak miało się to skończyć. Przygotowania jachtu do wodowania trwały w stoczni o dziwo ledwie chwilę. Co prawda w środku był jeszcze całkowity sajgon, ale… jeszcze nigdy nie widziałem jej na wodzie. Do Darłowa pierwszy raz dotarłem, kiedy OSHEE już od trzech miesięcy był na brzegu, więc jeszcze nie czułem, jak się kołysze te ponad 20 ton. Nigdy nie odpalałem silnika i nie cumowałem…

Nadszedł czas zamoczyć ślicznotkę!

Zresztą co będę gadał, wszak obraz wart jest tysiąca słów. Poniższy obraz z wodowania OSHEE jest ruchomy. Hmmm… Ile słów wart jest ruchomy obraz?

Może Ci się także spodobać...

Brak komentarzy

Napisz komentarz