Poradniki Tekst

Czas na szczepienia ochronne

Każda, nawet najlepiej zaplanowana podróż, może bardzo szybko zakończyć się w momencie choroby. Dlatego w przypadku podróży do krajów innej strefy klimatycznej, warto poprzez starannie dobrane szczepienia ochronne skutecznie zabezpieczyć się przed występującymi tam chorobami zakaźnymi.

Czy i na co się szczepić?

Odpowiedzią na zdecydowaną większość zagrożeń są odpowiednie szczepienia ochronne. Stają się one jeszcze ważniejsze w przypadku takich wypraw jak OSHEE World Expedition. W czasie rejsu spędzimy przecież długie tygodnie w rejonach, w których dostęp do opieki lekarskiej jest bardzo ograniczony, a warunki sanitarne są dalekie od ideału.

Plan naszych szczepień konsultowaliśmy w profesjonalnej klinice zajmującej się szczepieniami podróżnymi. Tam, po przedstawieniu trasy naszej wyprawy, doświadczeni lekarze zaproponowali obowiązkowe i zalecane szczepienia. Polecamy Wam każdorazowo kontaktować się ze specjalistą, gdyż lista zaleceń jest dość często aktualizowana.

Obecnie, na podstawie Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych, obowiązkowym szczepieniem jest to przeciwko żółtej gorączce, inaczej zwanej żółtą febrą. Wirus, który powoduje tę chorobę, występuje w obszarach tropikalnych i subtropikalnych Afryki i Ameryki Południowej. Jest przenoszony przed komary. Szczepienie to należy wykonać najpóźniej na około 10 dni przed wyjazdem i dzięki niemu będziemy chronieni przez okres ponad dwudziestu lat.

Szczepionka przeciw żółtej gorączce: 1 dawka, koszt dawki to ok. 215 zł

Dodatkowo, z racji że będziemy odwiedzać miejsca, gdzie woda i żywność może być zakażona, lekarz doradził nam szczepienie na WZW A, czyli żółtaczkę pokarmową albo zapalanie wątroby typu A. Do kompletu dodaliśmy jeszcze szczepionkę na WZW B, czyli odmianę żółtaczki przenoszoną przez wydzieliny, w tym krew. Warto zaszczepić się na nią na wypadek hospitalizacji w odległych rejonach świata. W przypadku obu szczepień na żółtaczkę należy pamiętać, że schemat szczepienia jest kilkuetapowy. W przypadku WZW A trzeba przyjąć dwie, a w przypadku WZW B nawet trzy dawki, każda w kilkumiesięcznych odstępach czasu. Dopiero taki plan szczepień zapewnia pełną skuteczność.

Szczepionka przeciw WZW A: 2 dawki, koszt dawki to ok. 180 zł

Szczepionka przeciw WZW B: 3 dawki, koszt dawki to ok. 60 zł

Po konsultacji podjęliśmy również decyzję o szczepieniu przeciw chorobie zakaźnej wywoływanej przez pałeczkę Salmonella typhi, czyli przeciw durowi brzusznemu. Choroba ta występuje na całym świecie, a do zakażenia dochodzi poprzez spożycie zakażonej wody lub pokarmu, które nie zostały poddane obróbce termicznej. Szczepienia należy dokonać na minimum 7 dni przed wyjazdem, a dawka jest jednorazowa.

Szczepionka przeciw durowi brzusznemu: 1 dawka, koszt dawki to ok. 235 zł

Ostatnim zaleconym nam szczepieniem jest to przeciwko tężcowi, błonicy, krztuścowi i polio. W tym wypadku jednorazowo przyjmuje się skojarzoną szczepionkę przeciw wszystkim tym chorobom. Jest to rutynowe szczepienie w przypadku właściwie całego świata. Poliomyelitis, inaczej zwana chorobą Heinego-Medina, wywoływana jest przez wirusa polio. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową i pokarmową. Tężec, krztusiec i błonica wywoływane są przez bakterie. Choroby te występują na całym świecie. W przypadku tężca do zakażenia dochodzi najczęściej przez zakażenie rany, zaś bakterie krztuśca i błonicy są przenoszone drogą kropelkową oraz przy bezpośrednim kontakcie z chorym.

Szczepionka przeciw tężcowi, błonicy, krztuścowi i polio: 1 dawka, koszt dawki to ok. 150 zł

Powyższy plan szczepień został nam doradzony przy uwzględnieniu specyfiki naszej ekspedycji. Warto pamiętać, że istnieje jeszcze sporo innych profilaktycznych szczepień, dlatego polecamy by przed każdą egzotyczną wyprawą wybrać się na podobną konsultację. Wiele szczegółowych informacji można znaleźć również na stronie Zakładu Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej Wojskowego Instytutu Medycznego, ale najważniejsze, by szczepienia zostały dokładnie dobrane przez lekarza.

Które szczepienia pomijamy?

Nasza załoga, ze względu na trasę ekspedycji, nie wykonuje szczepień m.in. przeciw chorobie meningokokowej, która występuje w Arabii Saudyjskiej (w przypadku wyjazdu w ten rejon jest to szczepienie obowiązkowe) i w środkowej i zachodniej Afryce oraz przeciwko cholerze, która występuje głównie w krajach afrykańskich i której można przy odpowiednim zachowaniu zasad higieny uniknąć.

Gdy odwiedzamy kraje o niskich standardach sanitarnych warto kierować się zasadą: wyparz, ugotuj, obierz albo zapomnij.

Zrezygnowaliśmy również ze szczepienia przeciw wściekliźnie, gdyż w przypadku zakażenia wirusem, niezależnie czy byliśmy wcześniej szczepieni, trzeba przejść całe leczenie “po”. Znaczenie miało też to, że wprawdzie wścieklizna występuje praktycznie na całym świecie (z wyjątkiem Antarktydy), jednakże obszarami o największej ilości zachorowań są Azja oraz Afryka, gdzie spędzimy stosunkowo mało czasu. Należy pamiętać, że głównym zagrożeniem w tym wypadku są nie tylko bezpańskie psy, ale również zamieszkujące jaskinie nietoperze.

Pamiętajcie, że zawsze łatwiej jest zapobiegać, niż leczyć.

Może Ci się także spodobać...

Brak komentarzy

Napisz komentarz