Europa Żagle

Północ, północny-zachód

Po bez mała trzech latach przygotowań, 29 maja 2018 roku, wystartowaliśmy z Darłowa z OSHEE World Expedition – polską wyprawą dookoła świata na pokładzie jachtu żaglowego OSHEE. Przez ponad trzy i pół roku dotrzemy w najbardziej odległe i najpiękniejsze miejsca na Ziemi, które zagrożone są śmiercią lub zniszczeniem. W swoich relacjach chcemy popularyzować największe współczesne wyzwania ekologiczne oraz budować poczucie odpowiedzialności za naszą planetę.

Pierwszy etap ekspedycji obejmował kontynentalną Europę i łącznie miał trwać prawie trzy miesiące, dzieląc się na trzy podetapy – północny, zachodni i południowy. Pierwszy z nich wiódł przez wody Morza Bałtyckiego i Północnego oraz Kanału La Manche, wzdłuż północnych wybrzeży starego kontynentu.

Morze Bałtyckie

Z Darłowa, gdzie prowadzony był remont jednostki, dotarliśmy 31 maja do Gdańska – macierzystego portu jachtu OSHEE. Chcieliśmy w ten sposób zadośćuczynić żeglarskim tradycjom oraz uzupełnić brakujące zapasy i wyposażenie. Po tygodniu ostatnich przygotowań i aprowizacji, ruszyliśmy w kierunku duńskiej wyspy Bornholm, gdzie – z krótkim postojem w Łebie celem uzupełnienia wody – 10 czerwca dotarliśmy do portu Nexo, miasta partnerskiego Darłowa. Po czterech dniach pieszych i rowerowych wypraw na wyspie nie bez powodu zwanej rajem rowerzystów, wróciliśmy 14 czerwca do Polski – do Szczecina, na Światowe Dni Morza oraz na spotkanie z żaglowcem Dar Młodzieży, który wychodził w kolejny etap wokółziemskiego Rejsu Niepodległości. Był to ostatni przystanek rejsu na terenie Polski do czasu powrotu planowanego w 2021 roku.

Kolejny odcinek podróży zaprowadził nas 18 czerwca na malowniczą duńską wyspę Møn, do portu Klintholm. Jest on unikalnym i fascynującym punktem na mapach nie tylko żeglarskich, ale też rowerowych, nurkowych i kitesurfingowych. Po kilku dniach zwiedzania i oczekiwania na pogodę, skierowaliśmy jacht OSHEE do niemieckiej Kilonii. Tam przygotowaliśmy się do przejścia sztucznego, prawie 100-kilometrowego Kanału Kilońskiego, łączącego Morze Bałtyckie z Morzem Północnym, omijając czasochłonne Cieśniny Duńskie. Tranzytu Kanału w kierunku zachodnim dokonaliśmy 26 czerwca.

Morze Północne

Pierwszym postojem na Morzu Północnym była wizyta 27 czerwca na niemieckiej wyspie Helgoland, dawnej bazie hitlerowskich u-botów, która po II Wojnie Światowej została częściowo wysadzona w powietrze przez Aliantów. Stąd, kolejnego dnia, wyruszyliśmy w stronę Holandii, do Ijmuiden, awanportu Amsterdamu, gdzie przybyliśmy 29 czerwca. Ostatnie dni czerwca poświeciliśmy na wizytę w Hadze, gdzie odbywał się finał największych i najbardziej prestiżowych wokółziemskich regat – Volvo Ocean Race oraz w stolicy Holandii – Amsterdamie.

Następnie, w dniu 3 lipca, odwiedziliśmy belgijski port Ostenda, w którym zwiedziliśmy między innymi Fort Napoleona oraz Mercator – barkentynę szkolną i badawczą zamienioną obecnie w muzeum morskie. Ostatnim miastem odwiedzonym w tej fazie, po prawie sześciodobowym rejsie między innymi przez Kanał Angielski, był francuski Brest. Miasto to, bogate w średniowieczne zabytki, sięgające nawet z IV wieku i pełne fascynujących muzeów, instytutów oraz szkół morskich, jest równocześnie największym portem wojennym Francji, z zachowanymi spektakularnymi schronami dla hitlerowskich U-bootów z II Wojny Światowej.

Podsumowanie

Północnoeuropejska część ekspedycji trwała 46 dni i obejmowała 10 portów. W tym czasie na samym morzu załoga przebyła 1.700 mil morskich, czyli prawie 3.200 kilometrów. W pierwszej fazie rejsu udział wzięli Błażej Gładysz – organizator OSHEE World Expedition i kapitan jachtu OSHEE, Łukasz Kaźmierczak – I oficer i Michał Grygiel – II oficer oraz Marta Machej – fotograf i Tomasz Żak – operator filmowy i montażysta. W poszczególnych odcinkach udział wzięli ponadto Magda Bielecka – współorganizatorka OSHEE World Expedition z 7-letnią córką Hannah oraz Kila Zamana – fotograf.

Dalsze europejskie podetapy OSHEE World Expedition wiodły przez zachodnie i południowe wybrzeża Europy aż do Gibraltaru. Kolejny etap wyprawy, afrykański, prowadzić będzie natomiast przez Maroko, Maderę, Wyspy Kanaryjskie, Saharę Zachodnią, Mauretanię, Senegal, Gambię i Wyspy Zielonego Przylądka, gdzie na początku listopada wyprawa rozpocznie przeprawę przez Ocean Atlantycki do Brazylii w Ameryce Południowej. Dalsze etapy ekspedycji przebiegać będą przez Antarktykę, południowy Pacyfik, Australię i Nową Zelandię, południową Azję i Afrykę, Karaiby, Amerykę Północną, Grenlandię i Skandynawię. Planowane zakończenie rejsu przewidywane jest na czwarty kwartał 2021 roku.

Przebieg ekspedycji można śledzić na bieżąco na naszym Facebooku, Instagramie i Twitterze.

Może Ci się także spodobać...

Brak komentarzy

Napisz komentarz