Inne Nowa Zelandia Nurkowanie Przygotowania

Podwodny świat

Wydaje się, że Ziemia nie kryje już wielu tajemnic. Dzięki najnowszym technologiom i zdjęciom satelitarnym jesteśmy w stanie stworzyć szczegółowe mapy nawet tych miejsc na lądzie, które są wyjątkowo niedostępne. Musimy jednak pamiętać, że ponad 70% planety pokryte jest wodą, a pod powierzchnią oceanów kryją się niezwykłe tajemnice. Wielu śmiałków bada oceaniczne głębiny i ryzykując życie, stara się poznać ich sekrety, schodząc pod wodę w batyskafach. Zwykli śmiertelnicy odkrywają tylko część podwodnych tajemnic, nurkując z akwalungiem. Nurkując, przeciwstawiamy się prawom fizyki i badamy podwodny świat. Jest to triumf naszego ludzkiego uporu i pomysłowości.

Gdy pierwszy raz zeszłam pod wodę w ciemnym, zamulonym jeziorze w Polsce, poza pewną dozą strachu i ekscytacji, w mojej głowie dominowała myśl – to niesamowite, oddycham pod wodą. Później, wraz ze zdobywaniem coraz większych umiejętności, sport ten stał się dla mnie bardziej medytacją, sposobem na wyłączenie się choćby na tę godzinę ze zgiełku świata na powierzchni. Dodatkowo uczyłam się wiele o życiu podwodnym, o zaskakujących zwierzętach, a także o zagrożeniach „tego” świata. Pomimo że mam już na koncie ponad trzy tysiące nurkowań, nadal chcę poznawać nowe niezwykłe miejsca, a podróż dookoła świata to najlepsza do tego sposobność. OSHEE World Expedition pozwoli nam dotrzeć do najbardziej dziewiczych i niezbadanych miejsc na świecie nie tylko na lądzie, ale i pod wodą, gdzie zobaczymy ekscytujący i tajemniczy podwodny świat.

Moja podróż zaczęła się już dawno, w głowie – planując, a na mapie – zaznaczając miejsca, które zamierzam eksplorować.

Początek…

Chciałabym, by ten artykuł był wstępem do serii o miejscach moich marzeń, pełnych niezwykłego życia i formacji podwodnych. Stworzę pewnego rodzaju subiektywny przewodnik po wyjątkowych zakamarkach tego świata.

Ogończa

Wyspy Poor Knights

Ławica ryb

Mój numer 1!

Bezapelacyjnie na pierwszym miejscu są wyspy Poor Knights. Wyspy te znajdują się 14 mil od północno-wschodniego wybrzeża nowozelandzkiej Wyspy Północnej, na zimnych, bogatych w składniki odżywcze wodach, stanowiących magnes dla życia. To właśnie na skalistych obrzeżach wysp występuje największe zróżnicowanie ryb i bezkręgowców całej Nowej Zelandii. Same wyspy, które oddzieliły się od lądu ponad 2 miliony lat temu, porastają gęste lasy, w których znajdują się rzadkie gatunki fauny.

Wyspy wznoszą się z głębokości około 90 metrów i są pozostałością po wygasłym wulkanie. Wulkaniczne wypiętrzenia przyjmują kształt spektakularnie poskręcanych skał i ścian, dzięki którym to miejsce jest tak popularne zarówno wśród ryb, jak i nurków. Biolodzy morscy szacują, że występuje tu około 120 gatunków ryb, rezydujących w niewiarygodnie gęstych skupiskach pod nawisami skalnymi i w jaskiniach. Obfitość występujących tu ryb przyciąga tu, w pewnych okresach roku, drapieżniki jak orki czy ostronosy, a także rekiny miedziane. Szczególnym wyróżnikiem Poor Knights są sezonowe (od grudnia do marca) skupiska łączących się w pary ogończy pod Southern Arch.

Najpiękniejsze miejsca nurkowe

Nurkowania w okolicach wysp Poor Knights odbywają się głównie pod łukami i w małych grotach, albo wzdłuż pięknie skolonizowanych ścian. Wśród najpopularniejszych nurkowisk wymieniane są Tie Dye Arch, Southern Arch, Blue Maomao Arch oraz Rikoriko Cave. Nie są to miejsca wymagające specjalnego przeszkolenia czy dużego doświadczenia. Zarówno początkujący jak i średniozaawansowani nurkowie bez problemu tam sobie poradzą.

W najbliższych miesiącach będziemy Wam opisywać najciekawsze miejsca nurkowe, które są jeszcze przed nami – wspaniały podwodny świat. Znajdziecie tutaj relacje z nurkowania w akwenach, które już zwiedziliśmy i możemy Wam o nich opowiedzieć z pierwszej ręki. Do zobaczenia!

 

Może Ci się także spodobać...

Brak komentarzy

Napisz komentarz