Jacht żaglowy OSHEE

Jacht żaglowy OSHEE to dzielny, stalowy, pełnomorski jacht ekspedycyjny. Dzięki swojej konstrukcji i rozmiarom zapewnia bezpieczną żeglugę i dużą ładowność. Redundantne systemy sterowe, nawigacyjne i komunikacyjne zapewniają wysoką niezawodność. Grodzie wodoszczelne, zintegrowane zbiorniki i system pomp zęzowych minimalizują ryzyko krytycznych uszkodzeń. Stała załoga ograniczona jest do 5 osób, jednak podczas OSHEE World Expedition jacht pomieści dodatkowo nawet 5 gości.

  • długość 15,98 m, szerokość 4,20 m, zanurzenie 1,70 m
  • wyporność 21 t, balast 9 t, pojemność brutto 25
  • ożaglowanie bermudzkie, kecz, ok. 130 m2 na wiatr
  • silnik Mercedes 130 KM

Jacht żaglowy OSHEE

Nawigacja i komunikacja

Jacht żaglowy OSHEE wyposażony jest w komplet nowoczesnych urządzeń nawigacyjnych. Wśród nich znajdują się odbiorniki GPS/GLONASS/GALILEO, 12″ ploter map, nadajniki AIS, radar i echosonda oraz rozbudowana stacja wiatrowa i pogodowa. Do systemów nawigacyjnych jachtu można podłączyć zewnętrzne komputery, tablety i telefony komórkowe. Zintegrowany z systemami nawigacyjnymi autopilot hydrauliczny oraz niezależny, skuteczny samoster wiatrowy pozwalają prowadzić efektywną żeglugę również podczas długich przelotów oceanicznych.

Stałą komunikację zapewniają nam systemy oparte o satelity Iridium (głosowo, SMS i e-mail), radionadajniki UKF z GPS i DSC oraz radioodbiornik pośredniofalowy. Umożliwia on odbieranie m.in. komunikatów pogodowych, map synoptycznych i ostrzeżeń nawigacyjnych. Dzięki przenośnym systemom satelitarnym dostępny jest bieżący tracking OSHEE oraz dwukierunkowa łączność – także w sytuacjach awaryjnych.

“Podróżowanie jest brutalne. Zmusza cię do ufania obcym i porzucenia wszelkiego co znane i komfortowe. Jesteś cały czas wybity z równowagi. Nic nie należy do ciebie poza najważniejszym – powietrzem, snem, marzeniami, morzem i niebem.” Cesare Pavese

Autonomiczność

Jacht wyposażony jest w generatory energii elektrycznej o dużej mocy – nie tylko spalinowe (6.000 W), ale też fotowoltaiczne (ActiveSol Ultra 900 W), wiatrowe (400 W) i hydrodynamiczne (250 W) oraz rozbudowany bank akumulatorów Jenox Hobby o pojemności 1.400 Ah hotelowy i 400 Ah awaryjny. W połączeniu z odsalarką Sun Pure Water Makers o wydajności ponad 150 litrów słodkiej wody na godzinę, OSHEE jest praktycznie autonomiczny. Z pojemnych zbiorników na paliwo i wodę (o pojemności 1 tony każdy) korzystamy praktycznie wyłącznie w sytuacjach awaryjnych.

Trzy duże kotwice Lewmar, z dwoma windami kotwicznymi na dziobie i dodatkową windą na rufie, pozwalają bezpiecznie kotwiczyć z dala od portów i marin.

OSHEE World Expedition

Bezpieczeństwo

Strukturalne bezpieczeństwo zapewnia grube, 6-mm poszycie, odizolowane forpik i achterpik oraz dwie grodzie wodoszczelne, a także zintegrowane z dnem zbiorniki i system pomp zęzowych – pięciu automatów TMC od firmy Aura o wydajności ponad 50.000 litrów na godzinę oraz trzech pomp ręcznych.

Jacht żaglowy OSHEE wyposażony jest w dwie 6-osobowe tratwy ratunkowe, dwie radiopławy – EPIRB z GPS i PLB z GPS, nadajniki AIS i MOB AIS, a także dwa przenośne systemy satelitarne, zapewniające możliwość alarmowania i komunikacji w oparciu o dostępny na całym świecie system satelit Iridium (Go!/InReach). Dzięki temu mamy możliwość efektywnego wezwania pomocy nie tylko na wodzie, ale również w czasie ekspedycji w głąb lądu.

Część hotelowa

Część hotelowa jachtu, z wyłączeniem sterówki, składa się z dwóch kajut 2-osobowych na rufie i kajuty 4-osobowej na dziobie. Znajduje się tam również obszerna mesa, kambuz i kingston z prysznicem oraz kącik nawigacyjny i maszynownia z warsztatem.

Na pokładzie znajduje się dwupalnikowa kuchenka, piekarnik z grillem oraz thermomix.  W połączeniu z dużą lodówką i prawie 200-litrową zamrażarka, pozwalają one efektywnie planować aprowizację podczas OSHEE World Expedition. Ciepła i zimna woda dostępne są zarówno pod, jak i na pokładzie. Ogrzewanie zapewnia piec opałowy z instalacją grzewczą rozprowadzoną we wszystkich pomieszczeniach OSHEE.

Jacht żaglowy Nautilus - sterówka

Wyposażenie sportowe

Sporty ekstremalne oraz aktywność na lądzie, w wodzie i w powietrzu to jeden z naszych sposobów na pokazanie świata podczas OSHEE World Expedition. W tym celu na OSHEE znajduje się przenośny kompresor oraz sprzęt nurkowy Tecline dla 6 osób, wykorzystywany z opuszczanego divedecku, motocykl SUZUKI DR-Z400, dwie paralotnie (jedna z napędem PPG Paraelement JPX CorsAir Black Devil 175 i skrzydłem DUDEK Universal 1.1), 4 rowery górskie KROSS, sprzęt kitesurfingowy i surfingowy AERO BOARDS dla 4 osób, dwa 2-osobowe kajaki pneumatyczne, ponton o długości 3,5 m z silnikiem 15 KM oraz 3 komplety sprzętu narciarskiego i snowboardowego. Kompletne mokre skafandry nurkowe i surfingowe dostarczyło nam BARE.