Europa Żagle

Na zachodzie bez zmian

Po prawie półtoramiesięcznej żegludze północnymi wybrzeżami Europy, dotarliśmy z OSHEE World Expedition do Oceanu Atlantyckiego. Tempo żeglugi co najmniej nienadzwyczajne, ale lato 2018 roku obfitowało w piękną pogodę i… brak wiatru. Dość powiedzieć, że niesławne Morze Północne i Kanał Angielski przebyliśmy praktycznie w całości na silniku! Świeża bryza niesiona przez ocean z Nowego Świata miała zaś nam dać nadzieję na powrót pod żagle, szczególnie że przed nami otworem stała zawsze groźna Zatoka Biskajska.

Pierwszy etap naszej ekspedycji, obejmujący kontynentalną Europę, po przepłynięciu Morza Bałtyckiego i Północnego oraz Kanału La Manche, zaczynał się na dobre. Wpłynęliśmy na wody północnej części Oceanu Atlantyckiego i przez najbliższe tygodnie mieliśmy zmierzać wzdłuż zachodnich wybrzeży Europy.

Zatoka Biskajska

Pierwszy obcinek po wyjściu z francuskiego Brestu wiódł przez często niespokojne wody Zatoki Biskajskiej. Mając nadzieję na dynamiczną żeglugę, poświeciliśmy więcej czasu na wyjątkowo solidne zamocowanie wyposażenia pod i na pokładzie OSHEE. Oczywiście wszystko na próżno. Nieco ponad trzysta pięćdziesiąt mil Zatoki Biskajskiej musieliśmy również pokonać na silniku, co zajęło nam około 4 doby, a nasza desperacja była na tyle duża, że na środku Zatoki, na głębokości 5 kilometrów, pozwoliliśmy sobie na grupowe nurkowanie, osiągając dokładnie 1% głębokości oceanu, czyli okrągłe 50 metrów.

Na południowym wybrzeżu Biskajów zameldowaliśmy się 17 lipca, zawijając do hiszpańskiej A Coruña. Jest to niezwykle ważny handlowy i rybacki port morski, w którym pierwsze ślady osadnictwa pochodzą jeszcze z I wieku p.n.e. – z rzymskich czasów Juliusza Cezara. W mieście znajdują się również unikalne Muzeum Archeologiczne i Historyczne oraz Narodowe Muzeum Nauki i Technologii. W czasie postoju w A Coruña, oprócz zwiedzania, odbyliśmy również rowerową wyprawę do Santiago de Compostela, znanego ośrodku kultu i pielgrzymek, będącego według podań miejscem spoczynku św. Jakuba Większego – jednego z dwunastu apostołów, uczniów Jezusa Chrystusa.

Portugalia

Następnie dotarliśmy 23 lipca do portugalskiego Porto, założonego w VI wieku, pełnego imponujących, średniowiecznych zabytków. Miasto to, leżące na brzegach rzeki Duero, jest także jednym z najsłynniejszych na świecie regionów produkcji wina, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Oprócz typowego zwiedzania, zorganizowaliśmy również spływ nurtem rzeki Duero, dokumentując z poziomu wody niezwykle malownicze zabytkowe stare miasto, położone na dziesiątkach wzgórz i pagórków.

Kolejny postój na trasie wyprawy przypadł 28 lipca w Peniche – porcie rybackim, który słynie przede wszystkim z pięknych plaż i znanych na całym świecie miejscówek do uprawiania surfingu. Dzień później wyprawa przeniosła się na archipelag Berlengas, ścisły rezerwat biosfery UNESCO, do którego dostęp mają wyłącznie naukowcy oraz – w lecie – ograniczona liczba turystów. Jest to jeden z najsłynniejszych europejskich projektów przyrodniczych o charakterze nie tylko konserwacyjnym, ale także restoracyjnym. Na wyspy zostały bowiem wprowadzone gatunki zwierząt uprzednio tam występujące oraz wyrugowano nowe, przywiezione przypadkowo przez człowieka w procesie kolonializacji największej z wysp. Dzięki znajdującemu się na pokładzie OSHEE sprzętowi nurkowemu, zwiedziliśmy również fascynujące podwodne otoczenie archipelagu, pełne rzadkich gatunków ryb i skorupiaków.

Ostatnim portem w tej części wyprawy była Sesimbra, do której dotarliśmy 30 lipca. Przedmiotem naszego szczególnego zainteresowania był znajdujący się w bezpośrednich okolicach miasta Park Narodowy Arrábida. Jego celem jest ochrona nie tylko unikalnych właściwości geomorfologicznych klifowych wybrzeży, ale także flory i fauny tam się znajdującej oraz związanego z regionem dziedzictwa historycznego i kulturowego.

Podsumowanie

Zachodnioeuropejska część ekspedycji trwała 22 dni i obejmowała 5 portów. W tym czasie na samym oceanie załoga przebyła 800 mil morskich, czyli prawie 1.500 kilometrów. W drugiej fazie rejsu udział wzięli Błażej Gładysz – organizator OSHEE World Expedition i kapitan jachtu OSHEE, Łukasz Kaźmierczak – I oficer i Michał Grygiel – II oficer oraz Tomasz Żak – operator filmowy i montażysta. W poszczególnych odcinkach rejsu udział wzięli ponadto fotografowie – Marta Machej i Aleksandra Rosset oraz Jan Gładysz i Marcin Nestorowicz.

Ostatni europejski podetap OSHEE World Expedition wiódł przez południowe wybrzeża Europy aż do Gibraltaru. Kolejny etap wyprawy, afrykański, prowadzić będzie natomiast przez Maroko, Maderę, Wyspy Kanaryjskie, Saharę Zachodnią, Mauretanię, Senegal, Gambię i Wyspy Zielonego Przylądka, gdzie na początku listopada wyprawa rozpocznie przeprawę przez Ocean Atlantycki do Brazylii w Ameryce Południowej. Dalsze etapy ekspedycji przebiegać będą przez Antarktykę, południowy Pacyfik, Australię i Nową Zelandię, południową Azję i Afrykę, Karaiby, Amerykę Północną, Grenlandię i Skandynawię. Planowane zakończenie rejsu przewidywane jest na czwarty kwartał 2021 roku.

Przebieg ekspedycji można śledzić na bieżąco na naszym Facebooku, Instagramie i Twitterze.

Może Ci się także spodobać...

Brak komentarzy

Napisz komentarz