Poradniki Tekst

Mały komar, duży problem – malaria i profilaktyka

Malaria to najczęściej występująca na świecie choroba zakaźna. Co roku dochodzi do około 220 mln zachorowań, z czego średnio 2 mln kończy się śmiercią. Jej leczenie jest długotrwałe, a przyjmowane leki powodują wiele ciężkich skutków ubocznych. Dlatego, jeżeli wybieramy się do krajów o endemicznym występowaniu tej choroby, niezwykle istotna jest profilaktyka, by ograniczyć do minimum możliwość zachorowania.

Zgodnie z obietnicą z artykułu “Apteczka podróżna – co spakować”, dzisiaj kilka słów o malarii oraz jak się przed nią zabezpieczyć.

Co powoduje malarię?

Malaria (zimnica) jest chorobą pasożytniczą, która jest wywoływana przez bardzo małego, bo tylko jednokomórkowego, ale wyjątkowo złośliwego pierwotniaka z rodzaju Plasmodium.

Dostaje się on do naszego organizmu wraz ze śliną żywiących się krwią ludzką samic komarów z rodzaju Anopheles. Oczywiście nie każdy komar jest zakażony i w związku z tym nie każde ugryzienie wywoła chorobę.

Objawy i powikłania

Pierwsze objawy choroby mogą pojawić się już po 7 dniach, są one zwykle niecharakterystyczne. Początki to wysoka gorączka oraz dreszcze, którym mogą towarzyszyć silny ból głowy, nudności i wymioty. W drugiej fazie dochodzi do drastycznego spadku temperatury i wystąpienia potów.

Te objawy są wynikiem działania pierwotniaka, a w szczególności niszczeniem przez niego erytrocytów, w wyniku czego może dojść do powikłań, m.in. takich jak ciężka niedokrwistość, pęknięcie śledziony, hipoglikemia, skaza krwotoczna, niewydolność nerek, a nawet chłoniak Burkitta.

Malaria występuje w ponad stu krajach strefy tropikalnej i subtropikalnej.

Malaria i profilaktyka - występowanie

Niestety, przy odległej wizji opracowania szczepionki przeciw malarii, jedyne co nam pozostaje, to profilaktyka przeciwmalaryczna. W trakcie OSHEE World Expedition będziemy oczywiście mieli ze sobą niezbędne zabezpieczenie.

Malaria i profilaktyka

Pierwszym czynnikiem zmniejszającym ryzyko zachorowania na malarię jest unikanie ukąszeń, poprzez odpowiedni dobór ubrań – najlepiej zakrywające jak największą część ciała, stosowanie moskitier oraz silnych repelentów, które w swoim składzie zawierają 30-50% DEET. Pamiętajmy, by – w przypadku środków przeciw ugryzieniom – stosować się do wskazań producenta, szczególnie jeżeli chodzi o częstotliwość stosowania preparatu.

Drugim czynnikiem ochronnym jest unikanie w miarę możliwości terenów otwartych, w szczególności w pobliżu zbiorników wodnych (jak jeziora czy stawy) od zmierzchu do świtu, gdyż właśnie wtedy komary są najbardziej aktywne.

Ostatnim czynnikiem jest regularne przyjmowanie odpowiednio dobranych do rejonu świata, do którego się wybieramy, leków eliminujących wprowadzone zarodźce. Obecnie na polskim rynku dostępne są cztery leki, zalecane przez Centers of Disease Control and Prevention oraz World Health Organization: atovaquone/proguanil, doksycyklina, meflochina i chlorochina.

Malaria i prewencja - ryzyko zachorowania

Kiedy i jak stosować leki

  1. Atovaquone/proguanil – przyjmujemy jedną tabletkę codziennie o tej samej porze. Lek należy zacząć przyjmować 1-2 dni przed podróżą, oczywiście w trakcie podróży i jeszcze dodatkowe 7 dni po powrocie. Lek daje niewiele objawów niepożądanych. Nie powinien być stosowany u dzieci poniżej 5 kg i kobiet w ciąży.
  2. Doksycyklina – jedna kapsułka tego antybiotyku powinna być przyjmowana codziennie o tej samej porze, w trakcie posiłku. Rozpoczynamy 1-2 dni przed podróżą i kontynuujemy 4 tygodnie po powrocie. Możliwymi objawami niepożądanymi są fotosensytyzacja, zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego oraz grzybica.
  3. Meflochina – lek przyjmujemy 1-2 tygodnie przed wyprawą w obszar o endemicznym występowaniu malarii, który kontynuujemy w trakcie pobytu oraz 4 tygodnie po powrocie. Zalecana dawka to 1 tabletka raz na tydzień, w trakcie posiłku. Niestety wśród objawów niepożądanych mogą być zaburzenia neuropsychiatryczne, wymioty, bóle głowy, insomnia, koszmary, lęki czy psychoza, dlatego leku tego nie mogą przyjmować osoby chore na padaczkę, z zaburzeniami psychicznymi, kobiety ciężarne, karmiące oraz niemowlęta. Meflochina jest najskuteczniejszym lekiem w zapobieganiu chorobie wywoływanej przez Plasmodium falciparum oporne na chlorochinę.
  4. Chlorochina – lek zaczynamy przyjmować 1-2 tygodnie przed podróżą, kontynuujemy w trakcie wyprawy oraz 4 tygodnie po opuszczeniu kraju o ryzyku zachorowania na zimnicę. Dawka to dwie tabletki, raz w tygodniu w czasie posiłku. Biorąc pod uwagę, że zarodźce malarii na wielu obszarach są już odporne na chlorochinę, lek jest skuteczny tylko w niektórych regionach świata, m.in. w Ameryce Środkowej, Afryce Północnej i niektórych krajach Bliskiego Wschodu.

Pamiętajcie: lek przeciwmalaryczny powinien być w każdym przypadku dobrany indywidualnie i przepisany przez lekarza.

Może Ci się także spodobać...

Brak komentarzy

Napisz komentarz