Inne Przygotowania

Języki obce w podróży – czy warto się uczyć?

Przygotowania do naszej OSHEE World Expedition ciągle trwają i są już bardzo zaawansowane. Jak ogólnie wiadomo podróże kształcą, a moim małym prywatnym postanowieniem jest opanować w trakcie rejsu nowe języki obce.

Dlaczego warto się uczyć języków?

Poza oczywistą odpowiedzią na to pytanie, czyli możliwością sprawnej komunikacji w różnych zakątkach świata i otwartości na nowe kultury, naukowcy podają kilka nowych i nie tak oczywistych powodów.

Według badań prowadzonych przez prof. Guinevere’a Eden z Georgetown University Medical Center, nauka języków wpływa na rozwój szarych komórek mózgu, które odpowiadają za działania operacyjne związane z przetwarzaniem informacji. Warto zatem by były jak najsprawniejsze.

Jak mawiał słynny detektyw Poirot „szare komórki należy ćwiczyć”.

Kolejną zaletą jest fakt, że u osób, które są w stanie komunikować się w przynajmniej dwóch językach, mózg jest bardziej elastyczny. Dzięki temu sprawnie kategoryzuje oraz filtruje dane, co przy obecnym natłoku informacji płynących do nas z otoczenia, jest niezastąpioną umiejętnością.

Ostatnią, ale niemniej ważną rzeczą jest spowolnienie procesu starzenia się mózgu. Ćwiczony mózg na dłużej pozostaje elastyczny, a ryzyko zapadnięcia na choroby jak demencja czy Alzheimer jest znacznie zmniejszone.

Przekonałam Was, że warto się uczyć języków, szczególnie gdy możemy „na żywo” ich używać?

Języki obce
Języki obce

Dla mnie poznanie świata, odkrywanie nowych kultur i poznawanie ludzi zawsze było na pierwszym miejscu. Myślę, że w komunikacji podczas podróży nieodzowna będzie znajomość języków obcych. Mówię biegle po angielsku, komunikatywnie po francusku, a teraz w trakcie naszego rejsu czas na nowość. Moje myśli biegną ku hiszpańskiemu lub portugalskiemu. A jak Wy uważacie? Znacie trasę naszego rejsu – jak Wam się wydaję, jaki nowy język będzie najbardziej użyteczny?

Na naszej drodze natrafimy na języki i typowe i te najbardziej egzotyczne. Już się nie mogę doczekać poznania chociaż kilku słów w każdym z nich. Hmm… może warto również zrobić listę dziesięciu słów lub wyrażeń do opanowania w każdym napotkanym języku czy dialekcie.

Kraje o największej ilości języków

Na koniec chciałabym napisać kilka niezwykłych faktów dotyczących ilości języków na świecie. Organizacja SIL International, która zajmuje się badaniem rzadkich języków, „naliczyła” ich aż 7079.

Krajami o największej ilości używany języków są:

  1. Papua-Nowa Gwinea – 840
  2. Indonezja – 709
  3. Nigeria – 527
  4. Indie – 453
  5. Stany Zjednoczone – 430
  6. Chiny – 301
  7. Meksyk – 290
  8. Kamerun – 280
  9. Australia – 260
  10. Brazylia – 228

Może Ci się także spodobać...

Brak komentarzy

Napisz komentarz